• 1 Kursy kwalifikacyjne
  Zapraszamy do udziału w kursie kwalifikacyjnym z zakresu zarządzania oświatą dającego możliwość zdobycia kwalifikacji niezbędnych do zajmowania stanowiska dyrektora oraz innych stanowisk kierowniczych
 • 2 Kursy doskonalące
  Oferujemy kursy doskonalące o różnej tematyce zarówno w systemie stacjonarnym, jak i e-learningowym na platformie Moodle. Poprzez udział w nich mają Państwo możliwość doskonalenia kompetencji i wykorzystania ich w praktyce pedagogicznej.
 • 3 Warsztaty metodyczne, seminaria i konferencje
  Proponujemy bogatą ofertę warsztatów, seminariów i konferencji organizowanych w siedzibie placówki, jak również w powiatach: skierniewickim, rawskim, łowickim i brzezińskim. Udział Państwa w szkoleniach pozwoli stworzyć warunki do rozwoju szkoły/placówki oświatowej, nauczyciela oraz dziecka/ucznia. Każdy znajdzie interesujący dla siebie temat.
 • 4 Szkolenia Rad Pedagogicznych
  Oferujemy również szkolenia Rad Pedagogicznych o różnorodnej, dostosowanej do Państwa potrzeb tematyce: a) Wychowanie, wszechstronny rozwój ucznia, b) Bezpieczeństwo, zagrożenia i profilaktyka, c) Organizacja i zarządzanie szkołą/placówką, d) Dydaktyka, metodyka w pracy nauczyciela, e) Analiza wyników egzaminów zewnętrznych warunkiem poprawy efektów kształcenia.
 • 5 Szkolenia zdalne TEAMS MOODLE
  Korzystając z propozycji Ośrodka mają Państwo możliwość wymiany doświadczeń poprzez aplikacje zdalne MSTEAMS i MOODLE
baner

publikacje doradców i nauczycieli współpracujących

 
 
Jolanta Gajek nauczyciel-doradca metodyczny ds. biologii/przyrody WODN w Skierniewicach
 

Szanowni Państwo

W związku z prowadzeniem nauki zdalnej wiele platform edukacyjnych udostępnia swoje zasoby nieodpłatnie. Wartym polecenia dla osób pracujących z dzieckiem w wieku  przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym (i nie tylko)  jest twinkl.
Polski twinkl https://www.twinkl.co.uk/resources/polska-materialy-edukacyjne-dla-szkol-podstawowych to baza różnorodnych materiałów dydaktycznych, które zdecydowanie warto wykorzystać  w nauczaniu na odległość  - szybki przewodnik i materiały w poniższym linku
https://www.twinkl.pl/resource/szybki-prewodnik-twinkl-1-strona-zamknicie-szk-po-jp-69?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_2020-03-29_PL_KeyStage2_v-c&utm_content=button_1.
Bardzo serdecznie zachęcam do zapoznania się z przebogatą, różnorodną i atrakcyjną ofertą Twinkl. Materiały można pobierać, drukować, dzięki czemu mały uczeń będzie działać, tworzyć, grać, bawić się i uczyć bez komputera

Gorąco namawiam Państwa do odwiedzenia strony Fundacji Orange w bieżącym czasie nauczania na odległość, nauki zdalnej.szczegóły w linku
                                                                                       Anna Garstka,
                                                                     nauczyciel doradca ds.edukacji przedszkolnej 
                                                                                                 WODN w Skierniewicach


Szanowni Państwo.
Zapraszam do udziału w Konferencji na temat Jak uczyć patriotyzmu w XXI wieku? (w zdalnej formie). Została ona zrealizowana we współpracy: Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli  w Skierniewicach i LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach. Współautorką konferencji jest d Anna Olczak – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w LO im. B. Prusa w Skierniewicach. Proponuję dokonać analizy bardzo ważnego zagadnienie - jak współcześnie uczyć patriotyzmu ?. Na pewno większość z nas zadaje sobie pytanie – jak w obecnych czasach umiejętnie i mądrze kształtować postawy patriotyczne i obywatelskie oraz wychowywać uczniów w poczuciu szacunku do Ojczyzny i drugiego człowieka? Zapewne nie odpowiemy na wszystkie nurtujące nas dylematy dotyczące edukacji patriotycznej, ale wspólne pochylenie się nad tymi zagadnieniami może okazać się inspirujące. Materiał do tej formy składa się z trzech części – prezentacji głównej oraz 2 prezentacji uczniów  LO im. B. Prusa w Skierniewicach, będących efektem zrealizowanych przez nich projektów edukacyjnych. Prezentacja została opatrzona krótkimi komentarzami, proszę zapoznać się z treścią, którą Państwu przekazujemy i zapraszam do polemiki i do komentowania propozycji metodycznych, a także odniesienia się do wniosków, które zrodziły się po przeprowadzonych ankietach.

Konferencja WODN w Skierniewicach

Sonda  patriotyzm

Ankieta  patriotyzm

Serdecznie pozdrawiam.

Alicja Wachnianin-Męcina – nauczyciel doradca metodyczny z historii w WODN w Skierniewicach.

 


Szanowni Państwo,
Z uwagi na czasowe zawieszenie zajęć stacjonarnych WODN w Skierniewicach proponuję scenariusz z planowanych zajęć otwartych z matematyki „Geometria z Geogebrą” dla II etapu edukacyjnego.
Stan epidemii zmusił uczniów i nauczycieli do pozostania w domach, gdzie prowadzimy proces edukacji w systemie zdalnym. Scenariusz zajęć można wykorzystać po powrocie do szkoły lub w podczas nauki zdalnej.
Zajęcia otwarte z matematyki dla II etapu edukacyjnego „Geometria z Geogebrą”
Celem planowanych zajęć było:
-         Doskonalenie warsztatu pracy nauczyciela poprzez obserwację lekcji, na której wykorzystywane będą różne metody pracy oraz wspólne omawianie zajęć i wyciąganie wniosków do dalszej pracy.
-         Zastosowanie innowacyjnych technik IT – program GeoGebra na lekcjach matematyki.

Poniżej zamieszczam scenariusz lekcji, która miała odbyć się w normalnej rzeczywistości szkolnej.

Z uwagi na fakt, że działamy w okresie pandemii i edukacji zdalnej, scenariusz zawiera linki do apletów z Geogebry, które nie wymagają instalowania programu Geogebra i będą działać w oknie przeglądarki internetowej.I jeszcze temat ciągle aktualny, kilka slajdów na temat matury z matematyki.
Jak przygotowac ucznia do egzaminu maturalpnego z matematyki
Scenariusz lekcji z matematyki dla II etapu edukacyjnego Geometria z Algebrą

                                                                Justyna Biernacka

                                     Doradca metodyczny ds. matematyki WODN w Skierniewicach


A.Wachnianin- Męcina

Szanowni Państwo.

Na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie niezbędnym elementem pracy z uczniami jest konieczność wykształcenia nawyków niezbędnych do krytycznej analizy przekazów źródłowych. W toku pracy ze źródłami uczniowie rozwijają umiejętności krytycznego podejścia do różnorodnego materiału czy też samodzielnego wydobywania z nich potrzebnych informacji.

Tym razem proponuję kilka zadań ze źródłem statystycznym, niezwykle ważnym                      w procesie edukacji nauczanych przez nas przedmiotów, które możecie wykorzystać na zajęciach z uczniami, w ramach powtórzenia czy też przygotowania do egzaminów zewnętrznych lub konkursów/olimpiad przedmiotowych.

Poniżej znajdują się 4 zadania do wiedzy o społeczeństwie i 5 zadań z historii, które wybrałam z arkuszy maturalnych, a także sugerowane odpowiedzi.

Ponadto wysyłam państwu publikacje GUS - u, które być może przydadzą się w pracy                              z uczniami: 100 lat POLSKI W LICZBACH 1918-2018, PRO MEMORIA 1939-1945.

Pozdrawiam serdecznie.

Alicja Wachnianin-Męcina, nauczyciel doradca metodyczny z historii w WODN w Skierniewicach

Szanowni Państwo.
Tym razem proponuję pracę na lekcji lub jako zadanie domowe czy też pracę w grupach - z plakatem i zdjęciem, jako źródłami historycznymi.
Przygotowałam krótką prezentację, którą możecie wykorzystać jako materiał ćwiczeniowy, zarówno na lekcjach historii jak i wiedzy o społeczeństwie, języku polskim.
Można zadania zmodyfikować, rozbudować, przygotować inne pytania lub polecić uczniom przygotowanie swoich.
Serdecznie pozdrawiam.
Alicja Wachnianin, nauczyciel doradca metodyczny z historii w WODN w Skierniewicach.
 

 

POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

IPN wystawa POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

 

ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE – MUZEUM Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej zaprasza do wspólnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

1.Zasady uczenia się historii

2.Portale i strony internetowe dla uczniów oraz nauczycieli

 

Szanowni Państwo.

Na czas kwarantanny szkół i obowiązku zdalnego prowadzenia lekcji zachęcam do skorzystania z oferty edukacyjnej licznych muzeów polskich a także świata.W linku kilka wybranych propozycji.

 Pracujemy zdalnie:

1.Proponuję Państwu w ramach uatrakcyjnienia lekcji i do wykorzystania w zdalnej pracy z uczniami aplikację np. na smartfona – mozaik3D app.
2. Sprawozdanie z egzaminu maturalnego 2019


Szanowni Państwo.
Sejm RP ustanowił rok 2020 Rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego Sejm zaznaczył, iż hetman Żółkiewski „przedkładał dobro Polski ponad własne korzyści, stał wiernie po stronie kolejnych królów, także w wewnętrznych sporach, mimo krytycznego zdania o polityce Zygmunta III Wazy. Opowiadał się za tolerancją religijną i łagodzeniem konfliktów”. Z pewnością hetman zasługuje na godne upamiętnienie. Zachęcam do uczczenia pamięci tego bohatera z  XVII w. Proponuję państwu garść materiałów do wykorzystania do gazetki szkolnej.
Alicja Wachnianin-Męcina
Nauczyciel doradca metodyczny z historii w WODN w Skierniewicach

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej – 45 min. Temat: Walka o granice II Rzeczpospolitej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

STANISŁAW ŻÓŁKIEWSKI

Herb rodu Żółkiewskich

Grafika

1.Agnieszka Pawłowska-Kalinowska nauczyciel historii w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu
2.Małgorzata Pawlik nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach
3.Karykatura jako źródło historyczne - A.Olczak

Copyright © 2020. wodn@wodnskiernie.nazwa.pl Rights Reserved.