Historia
KONKURS „JAK MOGĘ ZMIENIAĆ ŚWIAT NA LEPSZE”
Komunikat Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’
Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ zostało partnerem organizowanego Ambasadę Szwecji w Polsce konkursu ‘Jak mogę zmieniać świat na lepsze?’, który jest inspirowany postacią Raoula Wallenberga.
Raoul Wallenberg był szwedzkim przedsiębiorcą i dyplomatą, który pod koniec II wojny światowej ocalił tysiące węgierskich Żydów przed zagładą.
Historia Wallenberga to opowieść o młodym człowieku, który dzięki swoim życiowym wyborom stał się nieśmiertelnym bohaterem. To także historia o nas, o wyborach, których dokonujemy. Przypomnienie o tym, że wszyscy możemy coś zmienić.
Informacja od organizatora konkursu: ‘Ty także możesz coś zmienić! Nie musisz zdobywać się na wielkie czyny. Czasem wystarczy uprzejmość, empatia, koleżeństwo. Prosty gest, dobra wola. Tolerancja i odwaga na co dzień. Napisz, co robisz lub możesz zrobić, by świat wokół stał się lepszym miejscem.
Do udziale w konkursie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 9-19 lat. Do konkursu mogą zostać zgłoszone prace mające formę tekstu (opowiadanie, wiersz lub esej). Teksty nie powinny przekraczać jednej strony A4/1800 znaków.
Swoje zgłoszenie prześlij w wiadomości e-mail na adres: //Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./" target="_blank">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 10 grudnia 2020 roku.
Konkurs odbywa się w nawiązaniu do wystawy poświęconej Raoulowi Wallenbergowi Nie mógłbym postąpić inaczej, którą do 18 grudnia można oglądać przy Ambasadzie Szwecji w Warszawie, ul.Bagatela 3
Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest założoną w 1996 roku niezależną antyrasistowską organizacją ekspercką. Stowarzyszenie prowadzi edukacyjne kampanie społeczne, m.in. ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’.
Artykuł Kim.docx~PokażPobierz
B. Obama.docx~1PokażPobierz
Ciekawostki historyczne.docx(PokażPobierz
Jakie książki historyczne warto przeczytać.docx~PokażPobierz
Muzeum Historii Polski.docx Pokaż/Pobierz
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.docx Pokaż/Pobierz
Przydatne linki.docxPokaż/Pobierz
Narodowe Święto Niepodległości - scenariusz.docx PokażPobierz
Symbole narodowe broszura MON.pdf PokażPobierz
Informator Historia egzamin ósmoklasisty 2022 E8.pdf PokażPobierz
Szanowni Państwo
W związku z prowadzeniem nauki zdalnej wiele platform edukacyjnych udostępnia swoje zasoby nieodpłatnie. Wartym polecenia dla osób pracujących z dzieckiem w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym (i nie tylko) jest twinkl.
Polski twinkl https://www.twinkl.co.uk/resources/polska-materialy-edukacyjne-dla-szkol-podstawowych to baza różnorodnych materiałów dydaktycznych, które zdecydowanie warto wykorzystać w nauczaniu na odległość - szybki przewodnik i materiały w poniższym linku
https://www.twinkl.pl/resource/szybki-prewodnik-twinkl-1-strona-zamknicie-szk-po-jp-69?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_2020-03-29_PL_KeyStage2_v-c&utm_content=button_1.
Bardzo serdecznie zachęcam do zapoznania się z przebogatą, różnorodną i atrakcyjną ofertą Twinkl. Materiały można pobierać, drukować, dzięki czemu mały uczeń będzie działać, tworzyć, grać, bawić się i uczyć bez komputera
Gorąco namawiam Państwa do odwiedzenia strony Fundacji Orange w bieżącym czasie nauczania na odległość, nauki zdalnej.szczegóły w linku
Anna Garstka,
nauczyciel doradca ds.edukacji przedszkolnej
WODN w Skierniewicach
Szanowni Państwo.
Zapraszam do udziału w Konferencji na temat Jak uczyć patriotyzmu w XXI wieku? (w zdalnej formie). Została ona zrealizowana we współpracy: Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach i LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach. Współautorką konferencji jest d Anna Olczak – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w LO im. B. Prusa w Skierniewicach. Proponuję dokonać analizy bardzo ważnego zagadnienie - jak współcześnie uczyć patriotyzmu ?. Na pewno większość z nas zadaje sobie pytanie – jak w obecnych czasach umiejętnie i mądrze kształtować postawy patriotyczne i obywatelskie oraz wychowywać uczniów w poczuciu szacunku do Ojczyzny i drugiego człowieka? Zapewne nie odpowiemy na wszystkie nurtujące nas dylematy dotyczące edukacji patriotycznej, ale wspólne pochylenie się nad tymi zagadnieniami może okazać się inspirujące. Materiał do tej formy składa się z trzech części – prezentacji głównej oraz 2 prezentacji uczniów LO im. B. Prusa w Skierniewicach, będących efektem zrealizowanych przez nich projektów edukacyjnych. Prezentacja została opatrzona krótkimi komentarzami, proszę zapoznać się z treścią, którą Państwu przekazujemy i zapraszam do polemiki i do komentowania propozycji metodycznych, a także odniesienia się do wniosków, które zrodziły się po przeprowadzonych ankietach.
Konferencja WODN w Skierniewicach
Sonda patriotyzm
Ankieta patriotyzm
Serdecznie pozdrawiam.
Alicja Wachnianin-Męcina – nauczyciel doradca metodyczny z historii w WODN w Skierniewicach.
Szanowni Państwo,
Z uwagi na czasowe zawieszenie zajęć stacjonarnych WODN w Skierniewicach proponuję scenariusz z planowanych zajęć otwartych z matematyki „Geometria z Geogebrą” dla II etapu edukacyjnego.
Stan epidemii zmusił uczniów i nauczycieli do pozostania w domach, gdzie prowadzimy proces edukacji w systemie zdalnym. Scenariusz zajęć można wykorzystać po powrocie do szkoły lub w podczas nauki zdalnej.
Zajęcia otwarte z matematyki dla II etapu edukacyjnego „Geometria z Geogebrą”
Celem planowanych zajęć było:
- Doskonalenie warsztatu pracy nauczyciela poprzez obserwację lekcji, na której wykorzystywane będą różne metody pracy oraz wspólne omawianie zajęć i wyciąganie wniosków do dalszej pracy.
- Zastosowanie innowacyjnych technik IT – program GeoGebra na lekcjach matematyki.
Poniżej zamieszczam scenariusz lekcji, która miała odbyć się w normalnej rzeczywistości szkolnej.
Z uwagi na fakt, że działamy w okresie pandemii i edukacji zdalnej, scenariusz zawiera linki do apletów z Geogebry, które nie wymagają instalowania programu Geogebra i będą działać w oknie przeglądarki internetowej.I jeszcze temat ciągle aktualny, kilka slajdów na temat matury z matematyki.
Jak przygotowac ucznia do egzaminu maturalpnego z matematyki
Scenariusz lekcji z matematyki dla II etapu edukacyjnego Geometria z Algebrą
Justyna Biernacka
Doradca metodyczny ds. matematyki WODN w Skierniewicach
A.Wachnianin- Męcina
Szanowni Państwo.
Na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie niezbędnym elementem pracy z uczniami jest konieczność wykształcenia nawyków niezbędnych do krytycznej analizy przekazów źródłowych. W toku pracy ze źródłami uczniowie rozwijają umiejętności krytycznego podejścia do różnorodnego materiału czy też samodzielnego wydobywania z nich potrzebnych informacji.
Tym razem proponuję kilka zadań ze źródłem statystycznym, niezwykle ważnym w procesie edukacji nauczanych przez nas przedmiotów, które możecie wykorzystać na zajęciach z uczniami, w ramach powtórzenia czy też przygotowania do egzaminów zewnętrznych lub konkursów/olimpiad przedmiotowych.
Poniżej znajdują się 4 zadania do wiedzy o społeczeństwie i 5 zadań z historii, które wybrałam z arkuszy maturalnych, a także sugerowane odpowiedzi.
Ponadto wysyłam państwu publikacje GUS - u, które być może przydadzą się w pracy z uczniami: 100 lat POLSKI W LICZBACH 1918-2018, PRO MEMORIA 1939-1945.
Pozdrawiam serdecznie.
Alicja Wachnianin-Męcina, nauczyciel doradca metodyczny z historii w WODN w Skierniewicach
IPN wystawa POLSKIE SYMBOLE NARODOWE
2.Portale i strony internetowe dla uczniów oraz nauczycieli
Szanowni Państwo.
Pracujemy zdalnie:
1.Proponuję Państwu w ramach uatrakcyjnienia lekcji i do wykorzystania w zdalnej pracy z uczniami aplikację np. na smartfona – mozaik3D app.
2. Sprawozdanie z egzaminu maturalnego 2019
Szanowni Państwo.
Sejm RP ustanowił rok 2020 Rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego Sejm zaznaczył, iż hetman Żółkiewski „przedkładał dobro Polski ponad własne korzyści, stał wiernie po stronie kolejnych królów, także w wewnętrznych sporach, mimo krytycznego zdania o polityce Zygmunta III Wazy. Opowiadał się za tolerancją religijną i łagodzeniem konfliktów”. Z pewnością hetman zasługuje na godne upamiętnienie. Zachęcam do uczczenia pamięci tego bohatera z XVII w. Proponuję państwu garść materiałów do wykorzystania do gazetki szkolnej.
Alicja Wachnianin-Męcina
Nauczyciel doradca metodyczny z historii w WODN w Skierniewicach
Scenariusz lekcji z wykorzystaniem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej – 45 min. Temat: Walka o granice II Rzeczpospolitej.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1.Agnieszka Pawłowska-Kalinowska nauczyciel historii w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu
2.Małgorzata Pawlik nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach
3.Karykatura jako źródło historyczne - A.Olczak